Turystyka

Świętokrzyski Park Narodowy

Zabytki Bodzentyna

W XVI stuleciu zamek przebudowano z fantazją właściwą renesansowym mistrzom architektury. Obecnie to jedynie ruiny, lecz niezwykle malownicze. Do dziś przetrwały resztki trzech murów obwodowych , otaczających wewnętrzny dziedziniec, skrzydeł zamkowych, wzniesionych na planie podkowy oraz pozostałości murów obronnych. Najlepiej zachowaną część zamku jest fragment zachodni skrzydła południowego - ze wspaniałym, renesansowym portalem bramy wjazdowej ( u dołu potężne, stare odboje, amortyzujące niegdyś uderzenia kół pojazdów konnych), wykonanym - bez użycia zaprawy - z ciosów czerwonego piaskowca zaklinowanych własnym ciężarem. Uwagę zwracają też otwory okienne z zachowanymi od zewnątrz resztkami ozdobnej kamieniarki, nawiązującej do renesansu.

Turystyka w Bodzentynie to...

Turystyka w Bodzentynie to atrakcyjne okolice. Gmina Bodzentyn dzięki atrakcyjnemu położeniu w sercu Gór Świętokrzyskich, bogactwu przyrody, pięknym krajobrazom, terenom chronionym Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz ciekawej historii i cennym zabytkom, jest idealnym miejscem na spokojny wypoczynek w zaciszu drzew jak i rekreację ruchową oraz turystykę edukacyjną. Przez lasy okalające gminę Bodzentyn prowadzi wiele szlaków turystycznych, na których można spacerować, biegać oraz jeździć na rowerach. A jeżeli ktoś lubi obcować z końmi może też przemierzać tereny naszej gminy konno. Bodzentyńskie lasy obfitują w owoce runa leśnego, a amatorzy grzybobrania nie będą mogli narzekać na brak swojego przysmaku.

Kalendarz

2020-02-08

Bal karnawałowy dla najmłodszych.

Miejsko – Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie oraz Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Bodzentynie zapraszają wszystkie dzieci na „Bal karnawałowy dla najmłodszych”, który odbędzie się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Bodzentynie, Rynek Górny 11, już w najbliższą sobotę 8 lutego w godzinach 10:00 - 12:00.
Tego dnia czeka na najmłodszych moc wrażeń, karnawałowe zabawy i zwariowane potańcówki do utraty tchu! Zachęcamy więc dzieci do przebrania się za swojego ulubionego bohatera, księżniczkę, strażaka itp. Koniecznie należy zabrać ze sobą także dobry humor.

Zobacz również