Turystyka

Świętokrzyski Park Narodowy

Zabytki Bodzentyna

W XVI stuleciu zamek przebudowano z fantazją właściwą renesansowym mistrzom architektury. Obecnie to jedynie ruiny, lecz niezwykle malownicze. Do dziś przetrwały resztki trzech murów obwodowych , otaczających wewnętrzny dziedziniec, skrzydeł zamkowych, wzniesionych na planie podkowy oraz pozostałości murów obronnych. Najlepiej zachowaną część zamku jest fragment zachodni skrzydła południowego - ze wspaniałym, renesansowym portalem bramy wjazdowej ( u dołu potężne, stare odboje, amortyzujące niegdyś uderzenia kół pojazdów konnych), wykonanym - bez użycia zaprawy - z ciosów czerwonego piaskowca zaklinowanych własnym ciężarem. Uwagę zwracają też otwory okienne z zachowanymi od zewnątrz resztkami ozdobnej kamieniarki, nawiązującej do renesansu.

Turystyka w Bodzentynie to...

Turystyka w Bodzentynie to atrakcyjne okolice. Gmina Bodzentyn dzięki atrakcyjnemu położeniu w sercu Gór Świętokrzyskich, bogactwu przyrody, pięknym krajobrazom, terenom chronionym Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz ciekawej historii i cennym zabytkom, jest idealnym miejscem na spokojny wypoczynek w zaciszu drzew jak i rekreację ruchową oraz turystykę edukacyjną. Przez lasy okalające gminę Bodzentyn prowadzi wiele szlaków turystycznych, na których można spacerować, biegać oraz jeździć na rowerach. A jeżeli ktoś lubi obcować z końmi może też przemierzać tereny naszej gminy konno. Bodzentyńskie lasy obfitują w owoce runa leśnego, a amatorzy grzybobrania nie będą mogli narzekać na brak swojego przysmaku.

Kalendarz

2018-12-11

Załóż Koło Gospodyń Wiejskich i uzyskaj dotację min. 3000 zł.

Zapraszamy na szkolenie organizowane przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie i Świętokrzyski Oddział Regionalny ARiMR w Kielcach z zakresu jak zarejestrować Koło Gospodyń Wiejskich aby otrzymać dotację.
2018-11-18

100 lat wolności – 100 lat tradycji

Serdecznie zaprasza na uroczystość środowiskową „100 lat wolności – 100 lat tradycji” w dniu 18 listopada 2018r.
2018-09-09

Zapraszamy na konkurs kulinarny I Bodzentyńskie Smaki Golonki

Samorząd Miasta i Gminy w Bodzentynie oraz Miejsko - Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie zapraszają na konkurs kulinarny I Bodzentyńskie Smaki Golonki

Zobacz również