Zmarła Józefa Życińska z Wołowa

W wieku 88 lat zmarła major Józefa Życińska, dama Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski. Była żoną Aleksandra Życińskiego pseudonim „Wilczur” – żołnierza Armii Krajowej oraz Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, który został zamordowany przez komunistów.
Pochodziła ze wsi Wołów w gminie Bliżyn. Urodziła się w 1930 roku. W czasie wojny pomagała radzieckim więźniom niemieckiego obozu w Bliżynie, była też łączniczką Armii Krajowej. Została zaprzysiężona przez majora Jana Piwnika "Ponurego", przyjęła pseudonim "Zośka". W oddziale poznała przyszłego męża, Aleksandra Życińskiego ps. "Wilczur". W 1944 roku została ranna, po wojnie uciekając przed aresztowaniem przez Urząd Bezpieczeństwa wstąpiła do oddziału WiN dowodzonego przez "Wilczura". W 1948 roku wzięła z nim ślub. Po wyjściu z kilku obław w tej z 7 maja 1948 roku partyzanci dostali się do niewoli. Aleksander Życiński i trzech podkomendnych zostało skazanych na śmierć, wyroki wykonano.
Józefa Życińska dostała wyrok siedmiu lat więzienia. W więzieniu urodziła córkę Aleksandrę. Ze względu na stan zdrowia zwolniono ją w 1950 roku, ale codziennie musiała się meldować na posterunku milicji. Przez 13 lat nie mogła znaleźć pracy ze względu na przeszłość. Powtórnie wyszła za mąż, przez kilkadziesiąt lat szukała grobu pierwszego męża. Dopiero dzięki prowadzonym w 2015 roku pracom poszukiwawczym i ekshumacyjnym udało się ustalić miejsce pochówku Aleksandra Życińskiego pseudonim „Wilczur”. Józefa Życińska musiała czekać blisko 70 lat na pogrzeb swojego męża, który odbył się w Bliżynie we wrześniu 2016 roku. W lutym 2017 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wcześniej otrzymała stopień majora Wojska Polskiego. Podczas uroczystego pogrzebu w Bliżynie Józefa Życińska stwierdziła - spełniłam przyrzeczenie, że go odnajdę i godnie pochowam. Bóg mnie wysłuchał. Po 1989 roku dwukrotnie była radną gminy Bliżyn, w samorządzie pracowały lub wciąż pracują jej córki i wnuczka. Wnuk Aleksander jest badaczem życia wilków w górach świętokrzyskich. Józefa Życińska zmarła 4 czerwca 2018 roku.

 
Autor:
Mateusz Bolechowski, Tomasz Trepka.

Źródło: http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/skarzysko-kamienna/a/zmarla-jozefa-zycinska-z-wolowa-kobieta-z-zelaza-odeszla-w-wieku-88-lat,13232329/

Kalendarz

2019-03-23

II Otwarty Turniej Gór Świętokrzyskich

Zapraszamy na ogólnopolskie wydarzenie w naszej gminie, które odbędzie się na terenie sali sportowej Gimnazjum im. mjr. Jana Piwnika "Ponurego". Zaczynamy o 10.45. Zapraszamy.
2019-01-14

IV Maraton Pieszy Przedwiośnie – 76km

IV Maraton Pieszy Przedwiośnie – zapisy o godzinie 20:00 - 14.01.2019r.

Zobacz również