Zespoły z Gminy Bodzentyn na Przeglądzie Obrzędów Ludowych - Powrót do źródeł w Piekoszowie

W minioną niedzielę 20 stycznia br. w Centrum Kultury w Piekoszowie odbył się Przegląd Obrzędów ludowych – Powrót do źródeł. Tym razem na scenie piekoszowskiego centrum kultury zaprezentowało się 6 zespołów. Naszą gminę reprezentowały aż trzy zespoły: Świętokrzyskie Jodły- w obrzędzie Ocepiny, Leśnianie w obrzędzie Wesele oraz debiutujący na scenie obrzędowej zespół Inicjatywa z obrzędem Wielijo.

Celem przeglądu była promocja kultury ludowej, wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami, aktywizacja zespołów i grup folklorystycznych do prezentacji piękna i bogactwa kultury materialnej i duchowej oraz zachowanie od zapomnienia i przekazanie kolejnym pokoleniom cennych wartości kultury i tradycji.

Główna nagroda tegorocznego przeglądu przypadła „Świętokrzyskim Jodłom”. Jesteśmy szczególnie dumni, że to drugi rok z kolei nasz zespół zdobywa pierwsze miejsce. Miłą niespodzianką była przyznana druga nagroda pn. „Osobowość aktorska”, która przypadła Lucynie Lipczyńskiej za rolę Starościny.

Wręczający nagrody  Zbigniew Piątek włodarz Gminy Piekoszów gratulował wszystkim zespołom i uczestnikom  przeglądu. Nadmienił, że dzięki takim przeglądom możemy dowiedzieć się jak żyło się w dawniejszych czasach, jakie były wtedy tradycje i zwyczaje.

I rzeczywiście, występy niektórym przypomniały czasy młodości, a niektórym (młodszym widzom) ukazały dawne obyczaje i gwarę ludową.

 

Zdjęcia

Kalendarz

2019-03-23

II Otwarty Turniej Gór Świętokrzyskich

Zapraszamy na ogólnopolskie wydarzenie w naszej gminie, które odbędzie się na terenie sali sportowej Gimnazjum im. mjr. Jana Piwnika "Ponurego". Zaczynamy o 10.45. Zapraszamy.

Zobacz również