XXVI Marsz Szlakiem Powstańców

Organizowany po raz 26. Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych z Suchedniowa do Bodzentyna, był głównym elementem Centralnych Obchodów 156. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. W przedsięwzięciu uczestniczyły setki osób - m. in. ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”, harcerze, młodzież szkolna, przedstawiciele władz samorządowych oraz miłośnicy historii. w tym roku była też grupa uczestników z Litwy i Wielkiej Brytanii.

Rano w Suchedniowie uczestnicy rajdu brali udział we mszy św. w intencji powstańców. Uczcili ich pamięć także pod „Krzyżem Przedpowstańczym” i wyruszyli na 16-kilometrową trasę do Bodzentyna. Jednym z przystanków na trasie był Michniów, gdzie piechurzy w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich oddali hołd pomordowanym przez hitlerowców mieszkańcom tej świętokrzyskiej wsi, a w miejscowości Wzdół Rządowy podzielili się opłatkiem oraz wysłuchali koncertu kolęd w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół we Wzdole. Ze Wzdołu wyruszyli w stronę Bodzentyna, gdzie do maszerujących dołączyli  mieszkańcy gminy Bodzentyn, poczty sztandarowe oraz Orkiestra Dęta z Bodzentyna. Po godzinie 15.00 na Rynku Górnym w Bodzentynie, przy tablicy upamiętniającej 150. Rocznicę Wybuchu Powstania Styczniowego odbyła się główna część uroczystości. Z pośród zaproszonych gości głos zabrał szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który podkreślił ważną rolę powstańców w historii Polski. Następnie głos zabrała poseł i zarazem wiceminister Anna Krupka, Prof. Urszula Oettingen oraz włodarz naszej gminy burmistrz Dariusz Skiba. Po krótkich przemówieniach wręczono medale i odznaczenia dla zasłużonych oraz złożono wiązanki kwiatów. Salwa honorowa wykonana przez Żuawów Śmierci zakończyła Apel Poległych. Uroczystości w Bodzentynie uwieńczono utworem My Pierwsza Brygada zagranym przez tutejszą orkiestrę.

Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych dzięki organizatorom, a w szczególności Danielowi Wosiowi z roku na rok gromadzi coraz to więcej uczestników i jest wspaniałą lekcją historii dla młodych pokoleń.

 

Zdjęcia

Kalendarz

2019-03-23

II Otwarty Turniej Gór Świętokrzyskich

Zapraszamy na ogólnopolskie wydarzenie w naszej gminie, które odbędzie się na terenie sali sportowej Gimnazjum im. mjr. Jana Piwnika "Ponurego". Zaczynamy o 10.45. Zapraszamy.

Zobacz również