Wielki sukces zespołu "Świętokrzyskie Jodły" z gminy Bodzentyn

W dniach 25-27 października w Tarnogrodzie odbył się 36. Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej. Podczas trzech dni sejmiku na scenie zaprezentowało się 11 zespołów z całej Polski pokazując różnorodność teatru wiejskiego.

Można było zobaczyć komedię, farsę, dramat oraz obrzęd. Wszystkie spektakle pokazały bardzo wysoki  poziom  artystyczny.  Zespół „Świętokrzyskie Jodły” zaprezentował obrzęd „Ocepiny” w reżyserii Lucyny Lipczyńskiej, która oparła swój scenariusz na spektaklach zespołu Sieradowianie, który prowadziła nieżyjąca już jej mama – Aleksandra Szafraniec. Występy artystów oceniała Rada Artystyczna w składzie: teatrolog prof. Lech Śliwonik, etnomuzykolog prof. dr hab. Piotr Dahling, folklorysta i kulturoznawca dr hab. Katarzyna Smyk oraz reżyser dr hab. Edward Wojtaszek. Oprócz tego, że zespół otrzymał gromkie brawa od publiczności, to został również doceniony przez Radę Artystyczną otrzymując nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najwyższa ranga nagrody kwalifikuje zespół do prezentacji swojego przedstawienia na deskach Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie podczas tegorocznego Festiwalu Teatrów Wiejskich 2019 – ZWYKI. Jesteśmy dumni, że praca całego zespołu została doceniona i mobilizuje do jeszcze większego zaangażowania w krzewieniu kultury ludowej regionu świętokrzyskiego.                                                                                                                                      

Miejsko-Gminnemu Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie  składa gratulacje całemu zespołowi „Świętokrzyskie Jodły” za całokształt pracy na rzecz krzewienia kultury ludowej.

MGCKiT w Bodzentynie

 

Zdjęcia

Kalendarz

2020-02-08

Bal karnawałowy dla najmłodszych.

Miejsko – Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie oraz Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Bodzentynie zapraszają wszystkie dzieci na „Bal karnawałowy dla najmłodszych”, który odbędzie się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Bodzentynie, Rynek Górny 11, już w najbliższą sobotę 8 lutego w godzinach 10:00 - 12:00.
Tego dnia czeka na najmłodszych moc wrażeń, karnawałowe zabawy i zwariowane potańcówki do utraty tchu! Zachęcamy więc dzieci do przebrania się za swojego ulubionego bohatera, księżniczkę, strażaka itp. Koniecznie należy zabrać ze sobą także dobry humor.

Zobacz również