Święty Mikołaj w Gminie Bodzentyn

Kontynuując wspólną akcje z ośrodkami kultury zapraszamy do obejrzenia cyklu prezentacji figur, obrazów przedstawiających osobę Świętego Mikołaja.

Wzdół Kolonia – wieś w województwie świętokrzyskim, położona w gminie Bodzentyn. Miejsce to cechuje  jedna szczególna figura Św. Sam wygląd figury jak i napis, z którego ledwo co możemy odczytać informację , świadczą o jej sędziwości. Napis na figurze, z tego co udało się odczytać, mówi:

„A.D

1772

Thome

Januchtowski”

 

Figura ta składa się z wyrzeźbionej sylwetki Św. Mikołaja, stojącego na podłużnym piedestale. Widzimy trzy niewielkie popiersia u podnóża rzeźby. Ma to związek z popularną legendą o „Trzech Córkach”. Popiersia mają za zadanie stworzyć symboliczne wyobrażenie trzech dziewcząt, o których mowa w legendzie. Św. Mikołaj uchronił dziewczęta przed trafieniem „na ulice” oraz pomagał im w biedzie.

Wiele historii opowiada o wcześniejszych losach rzeźby, jednak żadnej z nich wiarygodności nie udowodniono. Jedna opowiada o bogatym człowieku, który przejeżdżając przez wieś ugrzązł w moczarach. Z trudnej sytuacji wyratowali go mieszkańcy, którym w podzięce miał podarować figurę. Następna opowiada o sytuacji, w której figura ta miała być skradziona ze wsi sąsiadującej z Nową Słupią i przewieziona do Wzdołu, po to by chronić mieszkańców przed panującą wtedy zarazą.

Przez wiele lat figura Św. Mikołaja przeszła wiele. Wcześniej jej miejsce było w pobliżu kościoła, jednak gdy ówcześnie mieszkające tam rodziny żydowskie zaczęły znieważać rzeźbę, przeniesiono ją w obecne miejsce.  Po tym wydarzeniu dziewczęta z pobliskich domów ułożyły modlitwę, którą śpiewano po odprawianiu majówek.  Brzmi ona tak:

„Święty Mikołaju, pasterzu dobytku,

Broniłeś, święty Mikołaju, wszelkiego przypadku.

Broń że nam, Święty Mikołaju,

Owiec, bydła, koni,

Niech nas Święty Mikołaj

swym płaszczem zasłoni".

 

 

Kalendarz

III NOCNY BIEG I MARSZ W WILKOWIE

Nocny Bieg w Wilkowie odbędzie się w dniu 25 września 2020 roku, godz. 19:00. Dystans biegu – 14,7km – Marsz z Kijami – 10,5km.
To kolejny Nocny Bieg w ramach 3 Nocnego Maratonu Wokół Świętokrzyskich Zalewów Wodnych.

Zobacz również