Piknik Rodzinny - Dzień Rodzinny w Psarach

W niedzielę 29 września 2019 w miejscowości Psary Stara Wieś odbył się piknik rodzinny zorganizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi i Edukacji „Nasza Szkoła” w Psarach. Festyn został zorganizowany dzięki współpracy z Miejsko – Gminnym Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie, Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Psarach Starej Wsi oraz Miejsko - Gminny Ośrodka Pomocy Społecznej.

Zaproszonych gości - panią wojewodę Agatę Wojtyszek, pana Burmistrza Dariusza Skibę, księdza proboszcza Czesława Stępaka, radnych gminy Bodzentyn, powiatowych oraz sołtysów  powitali -  prowadzący Pani Barbara Świetlik – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Psarach oraz Pan Jerzy Wójcik  Prezes Stowarzyszenia „Nasza Szkoła” w Psarach.

            Prezes Stowarzyszenia „ Nasza Szkoła” w Psarach p. Jerzy Wójcik  przedstawił cele realizacji projektu realizowanego w współpracy Lokalną Grupą Działania w Bielinach i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w ramach programu  wsparcie na w drożenie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014-2020 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Następnie Pani Dyrektor Barbara Świetlik przybliżyła sylwetkę Patrona Szkoły tj. Stefana Żeromskiego, który był uczniem naszej szkoły w latach 1873-74 zwracając uwagę na szczególny wpływ osoby pisarza na integralność społeczności Psar.

            W ramach tego projektu zostały poczynione dalsze kroki, które  mają swój początek  5 lat  temu kiedy to dzięki działaniom stowarzyszenia  został odsłonięty obelisk upamiętniający miejsce w którym znajdował się budynek szkoły w której to pisarz Stefan Żeromski rozpoczął  naukę w latach 1873-74. Zaś swój pobyt w Psarach opisał później w „Syzyfowych pracach”

            W związku  z tym iż to miejsce skupia i integruje społeczność Psar Stowarzyszenie postawiło włożyć swój wkład do upiększania  i propagowania  tego miejsca zwanego „Żeromszczyzną” . w tym celu zakupiono min,. grill oraz ławeczki.

Prezes stowarzyszenia poinformował iż w pierwotnej planie piknik miał się odbyć na placu Żeromskiego ale warunki pogodowe poprzedzające dzień pikniku uniemożliwiły organizację tego wydarzenia i został on przeniesiony na boisko przy szkole.

  W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej im Stefana Żeromskiego w Psarach Starej Wsi , którzy przedstawili montaż słowno – muzyczny, następnie  wystąpiła solistka Oliwia Sikora  z podopiecznych Centrum kultury i Turystyki w Bodzentynie , grupa taneczna składająca się również z uczniów naszej szkoły oraz Wiktoria Świetlik w solowym pokazie tanecznym.
Dla dzieci i rodziców przygotowano szereg zabaw i rozgrywek sportowych oraz konkursów, np. przeciąganie liny, wyścigi w workach , konkurs o tematyce uzależnień w których organizatorom  pomagali Harcerze działający przy Miejsko – Gminnym Centum Kultury

i Turystyki w Bodzentynie.

Największą atrakcją dla dzieci były jednak trampoliny i dmuchane zjeżdżalnie, z których dzieci niestrudzenie korzystały przez kilka godzin przy dźwiękach muzyki, oraz pokaz sprzętu strażackiego OSP w Psarach. Dla wszystkich przygotowano poczęstunek: ciasto, kiełbaski z grila, chleb ze smalcem, kawę i herbatę, zaś dla dzieci dodatkowo soki i słodycze.

 
Wśród pięknej aury, gdyż pomimo jesiennej pory pogoda wspaniale dopisała, wszyscy doskonale się bawili i miło spędzali czas.
Festyn przeszedł już do historii, ale wspomnienia dobrej zabawy jeszcze długo pozostaną w naszej pamięci.


 

 

.

 

Zdjęcia

Kalendarz

2020-01-19

Koncert kolęd i pastorałek w Bodzentynie

Zapraszamy na koncert kolęd i pastorałek w Bodzentynie w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Bodzentynie
Program:
10.00 - Msza Święta w Kościele Parafialnym w Bodzentynie
11.00 - Koncert kolęd i pastorałek

Apel o zbiórkę krwi

Zwracamy się z gorącym apelem do mieszkańców naszej gminy i wszystkich chętnych o oddawanie krwi dla Pauliny Bernatek która 14 października uległa groźnemu wypadkowi.