Pamięć o ,,Żołnierzach Wyklętych"

Bóg, Honor, Ojczyzna – to najważniejsze słowa, które przyświecały Żołnierzom z podziemia niepodległościowego w nierównej walce o wolną Polskę. 3 marca w Szkole Podstawowej w Leśnej uczczono pamięć „Żołnierzy Wyklętych” nazywanych przez wielu Bohaterami Niezłomnymi.

Uroczyste obchody pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Gminie Bodzentyn rozpoczęły się 3 marca w SP w Leśnej. W uroczystości udział wzięli: Poseł RP Anna Krupka, Senator RP Krzysztof Słoń, Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba, Urszula Oettingen Prezes Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna, radni, sołtysi, przedstawiciele placówek oświatowych oraz inni znamienici goście.

Na początku spotkania Burmistrz Dariusz Skiba serdecznie przywitał wszystkich uczestników obchodów: Wasza dzisiejsza obecność tutaj jest potwierdzeniem, że nie jest Wam obojętna historia Polski i chcecie wiedzę o przeszłości przekazywać dalej - z pokolenia na pokolenie – dodaje.

Dzień 1 marca od 2011 r. na mocy ustawy sejmowej jest polskim świętem państwowym poświęconym pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, którzy zdecydowali się na nierówną walkę o wolną i niezależną Polskę.

Samorząd Miasta i Gminy w Bodzentynie, Stowarzyszenie Siekierno Nasza Ojczyzna oraz SP w Leśnej, którzy byli organizatorami wydarzenia, zadbali o bogaty i obszerny program artystyczny. Podczas obchodów swój wykład dotyczący „Żołnierzy Wyklętych” wygłosił dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z IPN Delegatury w Kielcach, następnie Piotr Kita zaprezentował uczestnikom bogatą prezentację multimedialną. O program artystyczny zadbali uczniowie ze Szkoły w Leśnej, którzy przygotowali przedstawienie „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym”. Na koniec swój patriotyczny występ ukazali gościom członkowie zespołu pieśni i tańca „Leśnianie”.

Obchody na terenie samorządu celebrowano już po raz szósty. W tym roku wydarzenie realizowane jest w ramach rządowego programu „Niepodległa”. Patronat nad obchodami objęli: Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek oraz kielecka Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej.

Kalendarz

2018-09-09

Zapraszamy na konkurs kulinarny I Bodzentyńskie Smaki Golonki

Samorząd Miasta i Gminy w Bodzentynie oraz Miejsko - Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie zapraszają na konkurs kulinarny I Bodzentyńskie Smaki Golonki

Zakończenie wakacji na sportowo

Zapraszamy rodziny z dziećmi do wspólnej zabawy na placu przy ruinach Pałacu Biskupów Krakowskich.
Zapewniamy dobrą zabawę w rodzinnych drużynach."
2018-09-28

Zapraszamy na NOCNY BIEG w WILKOWIE 2018 (Gmina Bodzentyn)

Zapraszamy wszystkich nocnych amatorów biegania na bieg wokół Zalewu w Wilkowie.

Zobacz również