Odkrycia w Bodzentynie

Archeolodzy prowadzący prace na zamku w Bodzentynie odkryli piwnice z przełomu XV i XVI wieku w zachodniej części budowli. To przełomowe wydarzenie, które pozwoli ustalić, jak zamek pierwotnie wyglądał.

 

Badania archeologiczne były zlecone przez Związek Gmin Gór Świętokrzyskich, w tym gminę Bodzentyn. Odkrycia dokonano podczas porządkowania dziedzińca zamkowego - wyjaśnia doktor Czesław Hadamik, koordynator prac.

- Do dzisiaj nie bardzo było wiadomo, jaka była forma najstarszego zamku średniowiecznego. Odsłoniliśmy całą zachodnią i fragment południowej części zamku z XV-XVI wieku. Okazało się, że do zachodniego muru obronnego dobudowane były budynki tworzące zachodnie skrzydło - mówi Czesław Hadamik.

Dariusz Skiba, burmistrz miasta i gminy Bodzentyn przyznaje, że odkąd podjęto prace, liczył na takie efekty.

- Intuicja podpowiadała mi, że coś tu musi być. Badania archeologiczne były co prawda prowadzone w latach 60., jednak nie tak dogłębnie. Teraz zamierzamy podjąć jeszcze bardziej zaawansowane działania, by odkryć historyczną prawdę na temat tego, jak dawniej wyglądało życie w naszym regionie - mówi burmistrz.

Urszula Oettingen, historyk, profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, twierdzi że odkrycie rzuca nowe światło na historię bodzentyńskiej budowli. Rozszerza wiedzę na temat powstawania poszczególnych skrzydeł zamku i pozwala ustalić, jak zamek wyglądał pierwotnie.

 - Teraz możemy powiedzieć, że całe założenie zamkowe składało się z czterech kondygnacji - piwnic, parteru oraz dwóch pięter. Pierwsze piętro przeznaczone było dla służby, a drugie dla biskupów, którzy tu zjeżdżali i pilnowali swoich włości - mówi historyk.

Marcin Sikorski, dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie twierdzi, że odkrycie będzie rzutować na zainteresowanie gminą.

- W tej chwili zamek w Bodzentynie jest centrum turystycznym gminy. Będziemy chcieli odkryć piwnice do tak zwanego poziomu zero i pokazać je turystom w ramach powstającego muzeum - mówi Marcin Sikorski.

Burmistrz Dariusz Skiba zapewnia, że będzie ubiegał się o pieniądze z ministerstwa, które pozwoliłyby na kontynuowanie prac archeologicznych.

Autor: Izabela Mortas

źródło: http://www.radio.kielce.pl

Kalendarz

2020-02-08

Bal karnawałowy dla najmłodszych.

Miejsko – Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie oraz Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Bodzentynie zapraszają wszystkie dzieci na „Bal karnawałowy dla najmłodszych”, który odbędzie się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Bodzentynie, Rynek Górny 11, już w najbliższą sobotę 8 lutego w godzinach 10:00 - 12:00.
Tego dnia czeka na najmłodszych moc wrażeń, karnawałowe zabawy i zwariowane potańcówki do utraty tchu! Zachęcamy więc dzieci do przebrania się za swojego ulubionego bohatera, księżniczkę, strażaka itp. Koniecznie należy zabrać ze sobą także dobry humor.

Zobacz również