Od wolontariatu do kariery

Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie i Powiatowy Zespół Szkół w Bodzentynie byli współorganizatorami szkolenia pn. „Od wolontariatu do kariery”, które odbyło się w dniach 15-16 grudnia 2017r. w PZS w Bodzentynie.

W szkoleniu  w ramach partnerstwa na rzecz wolontariatu sportowego, które jest efektem Świętokrzyskiego Programu Rozwoju „Liderzy dla Młodzieży” powstałego z inicjatywy Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Pana Adama Jarubasa i realizowanego przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach we współpracy z Fundacją Szkoła Liderów, wzięła udział młodzież z Powiatowego Zespołu Szkół w Bodzentynie oraz młodzi członkowie Stowarzyszenie Gmina Pawłów Plus. 

Kilkunastu osobowa grupa młodzieży z Bodzentyna i Pawłowa przez dwa dni nabywała wiedzy dotyczącej  m.in. kim jest wolontariusz, jakie ma prawa i obowiązki, czym jest sukces, jak udzielić pierwszej pomocy w czasie zawodów sportowych, jak skutecznie  zaprezentować się na rynku pracy. Szkolenie poprowadził Pan Arkadiusz Nowak – dyrektor zarządzający PersarioMedia, firmy  zajmującej się doradztwem zawodowym, szkoleniami, organizacją imprez o charakterze kulturalnym i sportowym.  Od kilku lat  zajmujący  się organizacją największych imprez sportowych o charakterze krajowym i międzynarodowym w Urzędzie Miasta Krakowa. W ramach posiadanych kompetencji koordynuje działania grupy wolontariatu sportowego liczącego blisko 2000 osób.

Korzystając z bogatej bazy sportowo-dydaktycznej PZS w Bodzentynie, uczestnicy szkolenia mięli możliwość aktywnego spędzenia czasu w przerwach pomiędzy kolejnymi blokami szkolenia jak również bezpośrednio po nim. Dużo radości sprawiły młodzieży rozgrywki w bilarda i tenisa stołowego, jednak największą atrakcją była wizyta na szkolnej strzelnicy pneumatycznej, gdzie młodzież z Powiatowego Zespołu Szkół w Bodzentynie uczyła swoich nowych kolegów i koleżanki z Pawłowa jak posługiwać się bronią i udzieliła instruktażu odnośnie strzelania z karabinków pneumatycznych. Było to niesamowite przeżycie zwłaszcza dla tych, którzy po raz pierwszy znaleźli się na strzelnicy. Nocleg przewidziany był w Powiatowym Schronisku Młodzieżowym w Bodzentynie, gdzie do późnych godzin nocnych młodzież wymieniała się doświadczeniami związanymi z działalnością na rzecz promocji i rozwoju sportu w środowisku lokalnym i poza nim.

Partnerstwo na rzecz wolontariatu sportowego w województwie świętokrzyskim powstało z inicjatywy absolwentów świętokrzyskiego programu Liderzy dla młodzieży. Celem partnerstwa jest inicjowanie i rozwój współpracy pomiędzy organizacjami, instytucjami i osobami zaangażowanymi w rozwój wolontariatu na terenie województwa świętokrzyskiego, co prowadzi do animowania działań na rzecz młodzieży w województwie, a także stworzenie stałej grupy wolontariuszy współpracujących z partnerami przy organizacji imprez sportowych.

Partnerstwo w swej idei ma służyć promocji wolontariatu oraz pozytywnych zachować w sporcie, podniesieniu społecznej świadomości na temat wolontariatu sportowego i korzyści wynikających z tej formy zaangażowania wśród młodzieży, integracji środowiska sportowego województwa świętokrzyskiego oraz włączaniu młodych ludzi w realizację projektów o charakterze lokalnym. Pośrednio ma ono służyć wsparciu młodych ludzi w ścieżce rozwoju ich kompetencji społecznych.

Do partnerstwa zainicjowanego przez Fundację Proland-Sport z prezesem oddziału świętokrzyskiego oraz p.o. dyrektora PZS w Bodzentynie Panią Magdaleną Tusień-Kuzką oraz Panią Izabelą Kisiel - Prezesem Stowarzyszenia Gmina Pawłów Plus włączyli się także: Lokalna Grup Działania „Wokół Łysej Góry” (Pani Anna Łubek) , Stowarzyszenie Ostrower  (Pan Sebastian Majewski) , Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie  (Pan Marcin Sikorski),  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starachowicach  (Pan Krystian Sadza) ora  Stowarzyszenie Zabiegane Starachowice – (Pan Ireneusz Gwóźdż).  

Zdjęcia

Kalendarz

2017-09-10

Festyn "Powitanie Roku Szkolnego" 2017

Serdecznie zapraszamy na Festyn "Powitanie Roku Szkolnego"
10 września 2017 o godzinie 15.00. Bodzentyn, Rynek Górny

Wywiad z Grupą "Alebabki"

Grupa „Alebabki” już od ponad dwóch lat prężnie działa na terenie gminy Bodzentyn. Członkinie tej grupy organizują warsztaty i szkolenia. Pamiętają także o najmłodszych i zachęcają do wspólnego działania. „Warsztaty Tkackie” organizowane przez Stowarzyszenie „Strefa Wokół Łysej Góry” już 27 sierpnia na Rynku Górnym w Bodzentynie, start godz.15:00. Z tej okazji prezentujemy Państwu wywiad z Beatą Syzdół z grupy „Alebabki” i przy okazji serdecznie zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w tym nowatorskim wydarzeniu.

Zobacz również