Szlak turystyczny niebieski im. Edwarda Wołoszyna: Wąchock - Cedzyna ( 45,5 km )
Szlak ma swój początek w Wąchocku na stacji PKP (51°4'48"N 21°0'56"E).
Obiektami, które warto zwiedzić są m. in.: romański Zespół kościelno – klasztorny Cystersów z XII w. z wnętrzem w stylu barokowym z XVII i XVIII w., Pałac Schoenberga – ruiny fabryki z XIX w., oraz późnobarokowa Kaplica Św. Rocha.
Z Wąchocka kierujemy się na południe, mijając po drodze Wąwóz lessowy Rocław. Po ok 2,5 km wkraczamy na teren Sieradowickiego Parku Krajobrazowego, gdzie możemy nacieszyć oczy pięknymi widokami, zrelaksować się i wyciszyć.
Wkrótce dotrzemy na Polanę Langiewicza, gdzie w 1863 r. obozowali powstańcy styczniowi pod dowództwem Mariana Langiewicza. Znajdują się tam tablice i pomnik, upamiętniające te wydarzenia. Na miejscu ustawione są stoliki i ławeczki, na których można odpocząć przed dalszą wędrówką. Nieopodal znajduje się urokliwe Źródełko Langiewicza.
Podążając szlakiem wchodzimy na teren Rezerwatu Wykus w Gminie Bodzentyn. Możemy tam podziwiać malowniczość Lasów Siekierzyńskich, bogactwo flory i fauny. Wkrótce zobaczymy Górę Wykus (324 m n.p.m.) i dotrzemy do Polany Wykus. Miejsce to zapisało się w naszej historii, jako miejsce pamięci o poległych w bohaterskich walkach w 1943-44 r. Na miejscu dawnego obozu postawiono Kapliczkę Matki Bożej, którą otaczają liczne mogiły partyzantów. Każdego roku w czerwcu odbywają się tam uroczystości, upamiętniające poległych żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”.
Kierując się na południe znajdziemy się w Rezerwacie Góra Sieradowska w Paśmie Sieradowickim. Po prawej stronie dostrzeżemy najwyższy szczyt w Paśmie – Górę Sieradowską (399 m n.p.m.).
Następnie we wsi Śniadka Parcele opuszczamy Sieradowicki Park Krajobrazowy i ruszamy w stronę Bodzentyna. Do drodze zobaczymy niewielkie rzeki Sieradowiankę i Psarkę, przecinające szlak.
Kolejnym punktem na szlaku jest miejscowość Bodzentyn, gdzie warto zwiedzić:
- Ruiny Zamku Biskupów Krakowskich z XIV w.;
- Zabytkową Zagrodę Czernikiewiczów z 1809r.;
- Kościół pw. Św. Ducha, wzniesiony w 1475r.;
- Kościół parafialny Wniebowzięcia NMP i Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, wybudowany w latach 1440 – 1452;
- Mury miejskie;
- Zabytkowy Cmentarz parafialny;
- Cmentarz Żydowski;
- Cmentarz wojenny;
- Figurę św. Floriana z 1807 r.;
- Figurę św. Jana Nepomucena z 1807 r.;
- Figurę Matki Boskiej z 1893 r.;
- Pomnik Żołnierzy Ruchu Oporu z 1972 r.;
Przy ulicy Rynek Górny 11, znajduje się Punkt Informacji Turystycznej.
Idąc dalej szlakiem zmierzamy ku Miejskiej Górze (426 m n.p.m.), znajdującej się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Działa tam stacja narciarska Baba Jaga, gdzie można poszaleć zimą na nartach.
Następnie kierując się na południowy – zachód wchodzimy na Obszar ochrony ścisłej Czarny Las. Kroku dotrzyma nam płynąca obok Łysiczka.
Docierając do Świętej Katarzyny, warto odwiedzić XV - wieczny Klasztor sióstr Bernardynek oraz znajdujące się w pobliżu Muzeum Minerałów i Skamieniałości. Korzystając z okazji można kupić pamiątki z Gór Świętokrzyskich i zasmakować świętokrzyskich specjałów.
Ze Św. Katarzyny udajemy się na zachód do wsi Krajno Zagórze Pierwsze, gdzie mieści się Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno. Opuszczamy tym samym ŚPN i tereny należące do Gminy Bodzentyn.
Następnie szlak prowadzi na północny – zachód przez Krajno Zagórze do Ciekot (gm. Masłów). Żeromszczyzna stała się sławna za sprawą Stefana Żeromskiego, który spędził tu wczesne dzieciństwo. W Ciekotach znajduje się Centrum Edukacyjne Szklany Dom, działające od 2010 r., oraz rekonstrukcja dworku, w którym w latach 1871 – - 1883 mieszkał autor ,,Przedwiośnia’’. Nieopodal znajduje się Izba Dobrego Smaku, w której można przenocować, zasmakować się w swojskim jadle, a także rozsłuchać się w dźwiękach muzyki ludowej.
Z Ciekot ruszamy na południe do Radostowej, a stamtąd na zachód do Ameliówki. Po drodze można podziwiać jedną z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych dolin w Górach Świętokrzyskich – Przełom Lubrzanki. Rzeka Lubrzanka nabiera nieco charakteru górskiego potoku, tworząc przełom oddzielający Pasmo Klonowskie i Pasmo Masłowskie.
Podążając dalej szlakiem niebieskim dotrzemy do Mąchocic Kapitulnych, a stamtąd na południowy - zachód do Cedzyny, gdzie znajduje się zbiornik rekreacyjny – Zalew Cedzyna.
Szlak kończy się w Cedzynie na stacji MPK/PKS.
Jak dojechać?
Początek szlaku znajduje się na dworcu PKP Wąchock, można tam dojechać pociągiem:
- Ostrowiec Św. – Wąchock;
- Skarżysko – Kamienna – Wąchock;
- Starachowice – Wąchock;
- Kielce – Wąchock;
- Kraków – Wąchock;
- Warszawa – Wąchock;
- Radom – Wąchock.
Komunikacją autobusową:
- Starachowice – Wąchock;
- Skarżysko – Kamienna – Wąchock;
- Kielce – Wąchock;
- Ostrowiec Św. – Wąchock.
Transportem indywidualnym:
- drogą nr 42.
Koniec szlaku w miejscowości Cedzyna na stacji PKS/MPK, można dojechać tam:
- komunikacją miejską z Kielc,
- komunikacją autobusową Bodzentyn – Kielce.