Nasi wykonawcy na scenie WDK

W niedzielę, 10 grudnia 2017 r. na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbyły się jednocześnie dwa przeglądy artystyczne, w których brali udział artyści ludowi z naszej gminy.

Na VII Regionalnym Przeglądzie Gadek ,,Toto nase ludowe godanie” naszą gminę reprezentowała p. Barbara Latała z zespołu ,,Dąbowa”, która mistrzowsko wykonała swój monolog. Tym razem zajęła drugie miejsce za prezentację pt. ”Dziedzic i dziewcyna”. Należy to uznać za wielki sukces, gdyż było  to  kolejne podium p. Barbary Latały z Dąbrowy Górnej, a poziom konkurencji był bardzo wysoki. Naszym wykonawczyniom wsparcia duchowego udzielały nie tylko członkinie zespołu ,,Dąbrowa”, ale także cała publiczność.

Natomiast podczas Świętokrzyskiego Przeglądu Teatrów Wiejskich wystąpiły trzy zespoły z naszej gminy. Zespół „Świętokrzyskie Jodły” z obrzędem „Przyjazd pana młodego i wyjazd do kościoła”. Kolejny obrzęd z cyklu „Wesele Świętokrzyskie”, do którego scenariusz napisała p. Lucyna Lipczyńska. Następnie zadebiutował zespół „Dąbrowa” z przedstawieniem „Babski Wtorek”. A po raz kolejny na deskach WDK wystąpił zespół „Wzdolskie Kołowrotki”, który tym razem pokazał „Prządki” wg scenariusza p. Aleksandry Biskup. „Świętokrzyskie Jodły” i „Wzdolskie Kołowrotki” składają się z trzech pokoleń wykonawców. Najmłodsza chodzi do przedszkola, a najstarsza dawno ma to za sobą. Prezentacje naszych zespołów spotkały się z dużym aplauzem widowni, a Rada Artystyczna doceniła walory artystyczne przyznając wszystkie 3 miejsce w konkursie dla przedstawiceli Gminy Bodzentyn. Pierwsze miejsce zajęły „Świętokrzyskie Jodły”, drugie „Wzdolskie Kołowrotki”, a trzecie „Dąbrowa”. Jest to ogromny sukces naszych zespołów, które od lat prezentują się podczas tego konkursu. Należy nadmienić, że poziom artystyczny był bardzo wysoki i wyrównany.

Prezentacje konkursowe oceniała Rada Artystyczna w składzie:

prof. Stanisław Cygan – językoznawca, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach,

oraz  z Wojewódzkiego  Domu Kultury w Kielcach – dr Alicja Trukszyn - etnograf, Jerzy Gumuła – muzyk i instruktor oraz Lech Seminierski – aktor. Fundatorem nagród w konkursie było Starostwo Powiatowe w Kielcach, które reprezentował członek zarządu - Józef Szczepańczyk oraz Marek Kwiecień.

Gorące podziękowania na ręce wszystkich występujących składa Dariusz Skiba Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn oraz Marcin Sikorski Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie. Cieszymy się, że trzyletnia współpraca i promocja naszego regionu przy wsparciu urzędu gminy i jednostek gminnych przynosi szereg sukcesów w pracy stowarzyszeń i grup nieformalnych. Kultywowanie tradycji i dorobku naszych przodków przez stowarzyszenia to część działalności kulturalnej naszej gminy. Wysoki poziom zespołów i solistów dowodzi, że osoby zaangażowane w te działania wykonują to bardzo dobrze, z zaangażowaniem i chęcią podtrzymywania dawnych tradycji, zwyczajów, pieśni czy zapominanych już potraw. Dowodzi to, że środki zaangażowane w te działania są prawidłowo ulokowane i dają wymierne korzyści dla naszej społeczności. Wspieranie przez samorząd stowarzyszeń ma na celu pomóc zachować i podtrzymywać tradycję gminy i regionu świętokrzyskiego co jest podkreślane przez stowarzyszenia.

Współpraca pomiędzy gminą a stowarzyszeniami według Pani Małgorzaty Tusień członkini Stowarzyszenia „Wzdolskie Kołowrotki” układa się dobrze, gmina jest przyjaźnie nastawiona do nas. Jak sama mówi stale współpracujemy i nadal będziemy współpracować z Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Turystyki oraz z Urzędem Miasta i Gminy. Korzystając z okazji Gratulujemy Stowarzyszeniu  "Świętokrzyskie Jodły" i Stowarzyszeniu "Dąbrowa" za zajęcie tak wysokich miejsc.

Podobnie pozytywnie o współpracy samorządu z Zespołami wypowiada się Pani Barbara Sitek z Zespołu „Dąbrowa” która podkreśla dobrą współpracę z Centrum Kultury i Turystyki oraz Urzędem Gminy. Wspieranie zespołu poprzez udostępnianie sali, organizowanie oprawy muzycznej czy wsparcie logistyczne zespołu i uprzejmość pracowników samorządu pozwala na kultywowanie tradycji i realizację celów stowarzyszenia.  Do słów tych przyłącza się również Pani Lucyna Lipczyńska reprezentująca zespół „Świętokrzyskie Jodły”, wyraża zadowolenie z dotychczasowej współpracy, ceniąc sobie organizowane wydarzenia kulturalne, wspierania stowarzyszenia w możliwości uczestniczenia w wydarzeniach na terenie gminy i poza nią. Dziękuję Burmistrzowi Dariuszowi Skibie i Marcinowi Sikorskiemu za ciągłe wspieranie stowarzyszenia w działaniach kulturalnych.   

        Jesteśmy przekonani, że nasza gwara, zwyczaje i obrzędy ludowe nie odejdą szybko w zapomnienie, jeśli mamy tak wspaniałych wykonawców na terenie naszej gminy. Jednocześnie, jak dotychczas zapewniamy dalszą współpracę i dbanie o kulturę naszego regionu. 

 

Zdjęcia

Kalendarz

2017-09-10

Festyn "Powitanie Roku Szkolnego" 2017

Serdecznie zapraszamy na Festyn "Powitanie Roku Szkolnego"
10 września 2017 o godzinie 15.00. Bodzentyn, Rynek Górny

Wywiad z Grupą "Alebabki"

Grupa „Alebabki” już od ponad dwóch lat prężnie działa na terenie gminy Bodzentyn. Członkinie tej grupy organizują warsztaty i szkolenia. Pamiętają także o najmłodszych i zachęcają do wspólnego działania. „Warsztaty Tkackie” organizowane przez Stowarzyszenie „Strefa Wokół Łysej Góry” już 27 sierpnia na Rynku Górnym w Bodzentynie, start godz.15:00. Z tej okazji prezentujemy Państwu wywiad z Beatą Syzdół z grupy „Alebabki” i przy okazji serdecznie zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w tym nowatorskim wydarzeniu.

Zobacz również