Nasi artyści ludowi na scenie WDK w Kielcach

W niedzielę, 2 grudnia 2018 r. na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbył się Świętokrzyski Przegląd Teatrów Wiejskich, w którym brali udział artyści ludowi z naszej gminy.

Podczas Świętokrzyskiego Przeglądu Teatrów Wiejskich, gdzie prezentowało się 9 grup artystycznych z całego województwa, wystąpiły trzy zespoły z naszej gminy. Zespół „Świętokrzyskie Jodły” z obrzędem „Ocepiny”. Jest to kolejny obrzęd z cyklu „Wesele Świętokrzyskie”, do którego scenariusz napisała Lucyna Lipczyńska. Następnie na deskach WDK wystąpił zespół „Wzdolskie Kołowrotki”, który tym razem pokazał „Piecenie chleba”. Natomiast zespół „Leśnianie” zaprezentował obrzęd „Wesele”. Prezentacje naszych zespołów spotkały się z dużym aplauzem widowni, a Rada Artystyczna doceniła walory artystyczne wszystkich naszych zespołów. Jest to ogromny sukces naszych zespołów, które od lat prezentują się podczas tego konkursu. Należy nadmienić, że poziom artystyczny był bardzo wysoki i wyrównany.

          Prezentacje konkursowe oceniała Rada Artystyczna w składzie:

prof. Stanisław Cygan – językoznawca, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach,

oraz  z Wojewódzkiego  Domu Kultury w Kielcach - dr Alicja Trukszyn - etnograf i Lech Sulimierski – aktor, instruktor teatralny.

         Głównym celem, organizowanego przez Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Kielcach, przeglądu są: ocalenie od zapomnienia tradycji kultury chłopskiej, dokumentacja tradycji ludowych naszego regionu oraz upowszechnianie dorobku zespołów folklorystycznych.

Gratulujemy nagród i życzymy dalszych sukcesów.

Zajęcie pierwszego miejsca po raz  kolejny przez „Świętokrzyskie Jodły” a drugiego przez „Leśnian” i wyróżnienia zdobytego przez „Wzdolskie Kołowrotki” to wyróżnienie dla naszej gminy i działających tu stowarzyszeń.

 

Wyniki Świętokrzyskiego Przegląd Teatrów Wiejskich

I miejsce ex aequo

Zespół "Świętokrzyskie Jodły" ze Śniadki Drugiej, gm. Bodzentyn

– Zespół Ludowy "Jaworzanki" z Jaworza, gm. Zagnańsk

II miejsce ex aequo

– Zespół Pieśni Ludowej z Marzysza, gm. Daleszyce 

– Zespół Pieśni i Tańca "Leśnianie" z Leśnej, gm. Bodzentyn

III miejsce

– Zespół "Złote Lata" z Miedzianej Góry

Wyróżnienie 

– Stowarzyszenie KGW z Motyczna, gm. Włoszczowa

– Zespół "Michniowianie" z Michniowa, gm. Suchedniów 

– Zespół Pieśni i Tańca "Skokotliwi" z Mostek, gm. Suchedniów 

– Zespół "Wzdolskie Kołowrotki" ze Wzdołu Rządowego, gm. Bodzentyn

Zdjęcia

Kalendarz

2020-02-08

Bal karnawałowy dla najmłodszych.

Miejsko – Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie oraz Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Bodzentynie zapraszają wszystkie dzieci na „Bal karnawałowy dla najmłodszych”, który odbędzie się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Bodzentynie, Rynek Górny 11, już w najbliższą sobotę 8 lutego w godzinach 10:00 - 12:00.
Tego dnia czeka na najmłodszych moc wrażeń, karnawałowe zabawy i zwariowane potańcówki do utraty tchu! Zachęcamy więc dzieci do przebrania się za swojego ulubionego bohatera, księżniczkę, strażaka itp. Koniecznie należy zabrać ze sobą także dobry humor.

Zobacz również