Józef Szermentowski - Honorowy Obywatel Bodzentyna

W dniu 18.02.2018 roku o godz. 15.00 w Urzędzie Miasta i Gminy w Bodzentynie miało miejsce odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Józefowi Szermentowskiemu w 185 rocznicę jego urodzin. W uroczystości uczestniczyli Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn pan Dariusz Skiba, Wojewoda Świętokrzyski pani Agata Wojtyszek, Przewodniczący Rady Miejskiej w Bodzentynie pan Wojciech Kózka, Dyrektorzy Szkół z gminy Bodzentyn, Radni, Drużyna Harcerska z Bodzentyna oraz mieszkańcy.

Uroczystości rozpoczął Burmistrz MIG Bodzentyn p. Dariusz Skiba, który powitał zaproszonych gości i wyjaśnił, że na mocy uchwały z dnia 05.12.2017 r. Rady Miejskiej w Bodzentynie Józefowi  Szermentowskiemu został nadany tytuł Honorowego Obywatela Bodzentyna.

Następnie głos zabrała pani Wojewoda Agata Wojtyszek podkreślając jak ważną jest pamięć o wybitnych mieszkańcach „bo tylko człowiek posiadający i znający historię może budować dobrą przyszłość”, dziękując za zaproszenie mówiła, że wspiera  inicjatywy mieszkańców by uchronić to co istotne od zapomnienia.

Głos zabrała również pani Wiesława Rutkowska Dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach zapoznając zebranych o sposobie gromadzenia i archiwizacji ważnych dokumentów w tym mówiących o życiorysie i twórczości osób ważnych dla Bodzentyna.

W sposób niezwykle emocjonalny i ujmujący przemowę wygłosił również pan Witold Comber lokalny artysta, malarz, emerytowany nauczyciel plastyki, który przybliżył nam postać Józefa Szermentowskiego prekursora realizmu w  nurcie malarstwa pejzażowo-rodzajowego w sztuce polskiej, mieszkańca Bodzentyna który, jak większość artystów, został  doceniony dopiero po śmierci.

Następnie głos zabrała prof. Urszula Oettingen, która mówiła o związkach Józefa Szermentowskiego z Cyprianem Kamilem Norwidem i ich wspólnym losie, życiu na emigracji, z dala od Ojczyzny. Przypomniała, że od kilkudziesięciu lat jest kultywowana pamięć o artyście przez miejscową społeczność.

Organizatorami uroczystości był Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie oraz  Miejsko – Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie z inicjatywy dr hab. prof. UJK Urszuli Oettingen, Mirosława Oettingen oraz Państwa Teresy i Witolda Combrów, którzy ufundowali tablicę pamiątkową. Wykonawcą tablicy był rzeźbiarz, absolwent  ZSP im. J. Szermentowskiego w Kielcach pan Dominik Rola. Aktu poświecenia odsłoniętej tablicy dokonał ks. Piotr Kotwica z Parafii św. Stanisława Męczennika w Bodzentynie.

Po odsłonięciu i poświęceniu tablicy uczestnicy udali się do sali konferencyjnej, gdzie prelekcję w połączeniu z prezentacją multimedialną na temat życia i twórczości Józefa Szermentowskiego wygłosiła pani dr Anna Myślińska z Muzeum Narodowego w Kielcach. Kolejnym punktem uroczystości był występ Drużyny Harcerskiej z Bodzentyna pod opieką dh. Ingi Świderskiej i dh. Jana Świderskiego. Uroczystość zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznej pt. ”Jest taki kraj”.

Uroczystość dzięki swojej patriotycznej wymowie wpisała się doskonale w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Trzeba pamiętać, że Rok 1918 jest przełomową datą po okresie zaborów, na który pracowało kilka pokoleń Polaków. W tym wielkim nurcie dążenia do odbudowy wolnego Państwa mieści się życie i twórczość Józefa Szermentowskiego, wybitnego artysty z Bodzentyna.

Zdjęcia

Kalendarz

2019-03-23

II Otwarty Turniej Gór Świętokrzyskich

Zapraszamy na ogólnopolskie wydarzenie w naszej gminie, które odbędzie się na terenie sali sportowej Gimnazjum im. mjr. Jana Piwnika "Ponurego". Zaczynamy o 10.45. Zapraszamy.
2019-01-14

IV Maraton Pieszy Przedwiośnie – 76km

IV Maraton Pieszy Przedwiośnie – zapisy o godzinie 20:00 - 14.01.2019r.

Zobacz również