Jarmark chłopski w Bodzentynie na fotografiach Janusza Buczkowskiego

W dniu 16 września 2019 r. w Zagrodzie Czernikiewiczów w Bodzentynie została otwarta wystawa „Kupić nie kupić, potargować można. Jarmark chłopski w Bodzentynie na fotografiach Janusza Buczkowskiego".

Janusz Buczkowski znakomity fotografik z Włocławka, lecz swoje życie zawodowe i artystyczne związał w latach 50. XX wieku z Kielcami. Od 1965 r. jest członkiem Świętokrzyskiego Towarzystwa Fotograficznego, przez siedem lat pełnił w nim funkcję prezesa. Jest współtwórcą Kieleckiej Szkoły Krajobrazu – nie mającego precedensu kierunku artystycznego w polskiej fotografii, wspólnie z kolegami fotografikami stworzyli oryginalny i rozpoznawalny styl w fotografowaniu pejzaży Kielecczyzny. Jego prace artystyczne eksponowane były na ponad 200 wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą.

Na wystawie „Kupić nie kupić, potargować można. Jarmark chłopski w Bodzentynie na fotografiach Janusza Buczkowskiego" widzimy, zatrzymane w kadrze, zwyczaje towarzyszące handlowi tego rodzaju. Autor, z reporterskim zacięciem, dokumentuje rytuały towarzyszące zawieraniu transakcji. Towarzyszy handlującym w bardzo emocjonalnych sytuacjach min.: przybijania targu, targowania, tuż po pomyślnie zrealizowanej transakcji oraz w czasie oglądania zwierząt przeznaczonych na sprzedaż. Bohaterowie zdają się nie dostrzegać faktu, że ich postacie są uwiecznione przez Mistrza. Fotografie prezentowane na wystawie w większości nie były publikowane, Muzeum Wsi Kieleckiej prezentuje je jako pierwsze. Stanowią cenny materiał historyczny.

Zdjęcia

Kalendarz

2020-02-08

Bal karnawałowy dla najmłodszych.

Miejsko – Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie oraz Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Bodzentynie zapraszają wszystkie dzieci na „Bal karnawałowy dla najmłodszych”, który odbędzie się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Bodzentynie, Rynek Górny 11, już w najbliższą sobotę 8 lutego w godzinach 10:00 - 12:00.
Tego dnia czeka na najmłodszych moc wrażeń, karnawałowe zabawy i zwariowane potańcówki do utraty tchu! Zachęcamy więc dzieci do przebrania się za swojego ulubionego bohatera, księżniczkę, strażaka itp. Koniecznie należy zabrać ze sobą także dobry humor.

Zobacz również