III Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznych w Bodzentynie

W niedzielę 25 listopada br. w Gimnazjum im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” w Bodzentynie odbył się III Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznych zainicjowany przez Dyrektora Miejsko Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie pana Marcin Sikorskiego. Wydarzenie organizowane już po raz trzeci z dużym zaangażowaniem Samorządu Miasta i Gminy Bodzentyn pod patronatem Pana Burmistrza Dariusza Skiby z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Niedzielne uroczystości to jedno z wydarzeń jakie jest organizowane na terenie naszej gminy w ramach 100-lecia odzyskania niepodległości. Przegląd ten nawiązuje do obchodów upamiętniających 100-lecie  odzyskiwania przez Polskę niepodległościw dniu 11 listopada 1918 roku. Dzisiaj, gdy Polska jest krajem wolnym, mamy obowiązek kultywować zapisane w pieśniach ciężkie losy Polaków na przestrzeni wieków. Takie przeglądy to również okazja do krzewienia kultury narodu polskiego wśród najmłodszego pokolenia.

Przegląd rozpoczął Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn pana Dariusza Skiba oraz Dyrektora Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Turystyki pana Marcina Sikorskiego  witając  zgromadzonych gości  i uczestników przeglądu. W ramach przeglądu wszyscy uczestnicy mieli możliwość wsłuchania krótkich wykładów m.in. dr hab. prof. UJK Urszuli Oettingen, oraz  Dyrektor Gimnazjum im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” panią Danutę Kolasę, dr hab. prof. UJK oraz dr Justynę Staszewską, która wygłosiła wykład nt.: Najważniejszych pieśni patriotycznych.

Wydarzenie cieszące się coraz większym powodzeniem z roku na rok przyciąga nowych wykonawców. Udział w tegorocznej edycji ponad 200 wykonawców z całego powiatu cieszy wszystkich organizatorów, którzy zapraszają już na edycję w roku 2019r. Chóry, zespoły wokalne, folklorystyczne, soliści nawet ci rapujący o naszej Ojczyźnie.

Dziękujemy za pracę i szczegółowe oceny dokonane przez jury w składzie:p. Jerzy Szczyrba, p. Izabela Paszowska, p. Danuta Kolasa, którzy przyznali nagrody w następujących kategoriach:

 

Kategoria młodzież - soliści

 

I miejsce - Wiktoria Gawron

II miejsce - Julia Skrzeczyna

III miejsce - Natalia Pepaś

 

Kategoria dorośli - soliści

 

I miejsce Marek Stępień

II miejsce Lucyna Lipczyńska

III miejsce Jan Szwed

 

Kategoria młodzież - zespoły

 

I miejsce - Szkoła Podstawowa w Bodzentynie

II miejsce - 46 Drużyna Harcerska z Bodzentyna

III miejsce - Oliwier Przepióra i Roksana Kraska

 

Kategoria dorośli - zespoły

 

I miejsce - Grupa Artystyczna „Golica”

II miejsce - Chór „Nowina”

III miejsce - Wolanie spod Łysicy

 

Wyróżnienia otrzymałli

 

Julia Karwas i Zespół Fortato.

 

W tym roku zarówno zespoły jak i soliści zaprezentowały bardzo wysoki poziom. Podczas występów na sali panowała miła i przyjemna atmosfera a widownia często włączała się do wspólnego śpiewania. Wszyscy wykonawcy nagradzani byli gromkimi brawami.

Na zakończenie Burmistrz MiG Bodzentyn podziękował za tak liczny udział wPowiatowym  Przeglądzie Pieśni Patriotycznych. Słowa podziękowania skierował pod adresem jury za ich trudną pracę, podziękował również opiekunom, którzy przygotowali młodzież oraz dyrekcji szkoły za udostępnienie sali na zorganizowanie tak wspaniałej i pięknej lekcji patriotyzmu.

 

Zdjęcia

Kalendarz

2019-03-23

II Otwarty Turniej Gór Świętokrzyskich

Zapraszamy na ogólnopolskie wydarzenie w naszej gminie, które odbędzie się na terenie sali sportowej Gimnazjum im. mjr. Jana Piwnika "Ponurego". Zaczynamy o 10.45. Zapraszamy.
2019-01-14

IV Maraton Pieszy Przedwiośnie – 76km

IV Maraton Pieszy Przedwiośnie – zapisy o godzinie 20:00 - 14.01.2019r.