Część niebieskiego szlaku turystycznego

Przez gminę Bodzentyn wiedzie część niebieskiego szlaku turystycznego :

Berezów - Michniów - Kamień Michniowski – Burzący Stok- Suchedniów (15 km) .

Szlak ma swój początek na stacji PKP Berezów ( 51°01’26’’N 20°50’11’’E), dzięki czemu można tam łatwo dojechać pociągiem. Trasa należy do łatwiejszych, dlatego spokojnie można zabrać na nią dzieci. Zimą należy zwrócić uwagę na zalegający śnieg, który może utrudniać wędrówkę.

Ruszamy z Berezowa, kierując się w stronę Michniowa. Szlak wiedzie głównie przez las, dzięki temu przy odrobinie szczęścia możemy napotkać dziką zwierzynę i wsłuchać się w odgłosy lasu. W sezonie letnim można skosztować ‘’darów lasu’’, a jesienią uzbierać kosz grzybów.

Po ok 2 h marszu wkraczamy na teren Sieradowickiego Parku Krajobrazowego, znajdującego się na terenie gminy Bodzentyn. Trasa wiedzie w stronę Rezerwatu Kamienia Michniowskiego( 50° 59’ 55’’N 20° 52’ 22’’E ). Rezerwat istnieje od 1978 roku, ma powierzchnię ok 10,5 ha i jest to teren Nadleśnictwa Suchedniów. Występuje tu las mieszany o cechach lasu puszczańskiego, najczęściej spotykana jest jodła pospolita. Niektóre okazy liczą ok 130 lat i są zaliczane do pomników przyrody.

Będąc na terenie Rezerwatu zmierzamy szlakiem na Górę Kamień Michniowski ( 435 m n.p.m.), która jest najwyższym szczytem Pasma Sieradowickiego. Kamień Michniowski to skały triasowe piaskowców kwarcytowych o dł. 200 m, porośnięte ciekawą roślinnością naskalną. Na szczególną uwagę zasługuje Jaskinia Ponurego, która według pomiarów ma ok 25 m długości i jest jedną z najdłuższych jaskiń w Górach Świętokrzyskich. Ma ok 6m szerokości i ok 2 m wysokości, jednakże po ok 2-3 m od wejścia jej otwór znacząco się zwęża. Jaskinia powstała w wyniku ruchów grawitacyjnych, pękania szczelin i częściowo procesów wietrzenia. Miejsce to ma bogate tło historyczne, bowiem podczas II wojny światowej ukrywali się tu partyzanci pod dowództwem Jana Piwnika ‘’Ponurego’’ i powstańcy styczniowi. Tamtejsze lasy były także schronieniem dla mieszkańców okolicznych wsi.

Z Rezerwatu biegnie czarny szlak turystyczny, prowadzący do Kapliczki Św. Barbary na Górze Barbarze. Na froncie kapliczki widnieje napis : ,,Bohaterskim Mieszkańcom Gór Świętokrzyskich za serce i pomoc okazane podczas wojny 1939-1945- w hołdzie - Żołnierze Armii Krajowej’’. Nieopodal znajduje się kamień z napisem: ,,Witamy turystów na partyzanckim szlaku’’. Warto się tam udać, choćby ze względu na urzekające widoki na Pasmo Klonowskie, Łysogóry oraz okoliczne wsie.

Kolejnym punktem na naszej trasie jest Burzący Stok. Jest to naturalne źródło szczelinowe, które swą nazwę zawdzięcza wodzie, wypływającej pod dużym ciśnieniem z głębokich pokładów piaskowców triasowych, powodując charakterystyczne pulsowanie piasku. Nad źródłem zbudowano drewnianą konstrukcję na kształt daszku, co dodaje temu miejscu uroku. Niegdyś mieszkańcy sąsiednich wsi pobierali ze źródełka wodę i wierzyli, że ma dobroczynne działanie. Przy źródełku znajdują się ławeczki i stoły, więc jest to świetne miejsce, by posilić się, napić czystej wody i odetchnąć przed dalszą drogą.

W drodze powrotnej na granicy gmin Bodzentyn i Suchedniów napotkamy dawną gajówkę Opal, gdzie możemy zobaczyć pomnik poświęcony leśnikom i myśliwym. Dalej podążając szlakiem dotrzemy do końca naszej wycieczki, czyli do dworca PKP Suchedniów ( 51°02’48’’N 20°50’58’’ E ).

Miejscem godnym zobaczenia jest Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Warto zatrzymać się tam i zapalić znicz przy zbiorowej mogile ofiar pacyfikacji Michniowa z 12-13 lipca 1943 roku, gdzie zamordowano lub w większości spalono żywcem w stodołach ponad 200 mieszkańców. Na uwagę zasługuje również Pieta Michniowska i Sanktuarium Męczeńskich Wsi Polskich.

Na terenie gminy Bodzentyn w gospodarstwie agroturystycznym Zofii i Adolfa Kudlińskich we wsi Orzechówka (50°59’31’’N 20°52’49’’E ) mieści się jedyne w Polsce, Muzeum Siekier. Warto je odwiedzić, gdyż najstarsze okazy datowane są na ok 1720 r. Od 2006 r. w muzeum zebrano ok 2500 tys. eksponatów, kolekcja stale się powiększa.

Jak dojechać?

Na początkowy odcinek szlaku można dojechać:

  • pociągiem Kielce - Skarżysko- Kamienna ( stacja Berezów),

Komunikacją autobusową:

  • Skarżysko- Kamienna – Bodzentyn ;
  • Kielce – Skarżysko- Kamienna.

Transportem indywidualnym:

  • drogą nr 751.

Koniec szlaku znajduje się na dworcu PKP Suchedniów. Można tam dojechać:

  • pociągiem,
  • transportem indywidualnym,
  • komunikacją autobusową Suchedniów- Skarżysko- Kamienna.

%MCEPASTEBIN%

Kalendarz

2021-11-27

Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy!

Serdecznie zapraszamy na uroczystość związaną z odsłonięciem tablicy upamiętniającej płk. Jana Piwnika "Ponurego" i mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego "Nurta".
2021-11-21

Cecyliada 2021!

Serdecznie zapraszamy w najbliższą niedzielę!

Zobacz również