Czerwony szlak pieszy

Czerwony szlak pieszy im. Edmunda Massalskiego Kuźniaki - Gołoszyce

Jest to najdłuższy i najważniejszy szlak turystyczny w Górach Świętokrzyskich.

Szlak rozpoczyna się we wsi Kuźniaki w gm. Strawczyn. Wiedzie na południowy-wschód m.in. przez Wzgórza Tumlińskie, Pasmo Masłowskie, Pasmo Łysogórskie (Świętokrzyski Park Narodowy), Rezerwat Szczytniak i Rezerwat Góra Jeleniowska. Wędrując szlakiem zmierzamy w kierunku Góry Wymyślonej (415 m n.p.m.) i Góry Radostowej (451 m n.p.m.).

W miejscowości Krajno Pierwsze znajduje się punkt widokowy na Pasmo Klonowskie i Pasmo Masłowskie. W pobliżu znajduje się  Park Rozrywki i Miniatur „Sabat Krajno” otwarty w 2012 r. Jest to doskonałe miejsce, by spędzić czas z rodziną, ponieważ każdy znajdzie tam coś dla siebie.
W ofercie znajduje się Aleja Miniatur, Park Rozrywki i Lunapark, stok narciarski oraz restauracja.

Podążając dalej szlakiem wchodzimy na obszary chronione Świętokrzyskiego Parku Narodowego i tym samym znajdujemy się na terenie Gminy Bodzentyn. Szlak wiedzie przez las, ruchliwą drogą asfaltową nr 752. Przy drodze zobaczymy Pomnik Partyzantów Ziemi Kieleckiej 1939-45. Następnie napotkamy Kapliczkę Stefana Żeromskiego, w której podpisał się wraz ze szkolnym kolegą sławny pisarz. Docierając do Św. Katarzyny zobaczymy XV – wieczny Klasztor sióstr Bernardynek. Nieopodal przy ul. Kieleckiej, znajduje się ciekawe Muzeum Minerałów i Skamieniałości. Po drodze można kupić pamiątki z Gór Świętokrzyskich i spróbować regionalnej kuchni. U stóp Łysicy znajduje się XIX - wieczna Kapliczka i źródełko Św. Franciszka. Jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów, gdyż według legend woda w źródełku ma właściwości lecznicze dla oczu. Przemierzając szlak czerwony na jego kolejnych odcinkach, będziemy wędrować pośród lasów jodłowo – bukowych ze zróżnicowanym udziałem jodły i buka. Malownicze, świetliste buczyny i gęste jedliny, ukazują piękno lasów świętokrzyskich, bogactwo gatunkowe i zróżnicowanie tego regionu. Owe zróżnicowanie widoczne jest nie tylko w roślinności, ale również w bogatym świecie skał, zwierząt i roślin, jakie spotykamy wędrując szlakami Gminy Bodzentyn. Następnie zmierzamy w kierunku najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich – Łysicy. Łysica 612 m n.p.m. (50°53'27''N 20°54'03''E) jest najniższym szczytem, należącym do Korony Gór Polskich. Przyjeżdżając w Góry Świętokrzyskie należy tak jak robił to Stefan Żeromski zmierzyć się z nimi, by na szczycie Łysicy, móc podziwiać widoki na północną część Gór Świętokrzyskich. Na szczycie zobaczymy drewniany krzyż, na którym widnieje napis: ''Nieśmiertelnemu królowi wieków, Jezusowi Chrystusowi, głosi cześć i chwałę puszcza jodłowa''. Gołoborza otaczające szczyt są jedną z większych atrakcji tego miejsca i dodają malowniczego charakteru. Stanowią również dużą wartość przyrodniczą Parku Narodowego. Są one zbudowane z bloków piaskowca kwarcytowego, powstałych na skutek pękania jego warstw w wyniku wietrzenia mrozowego. Kierując się na wschód docieramy na Górę Agatę (608 m n.p.m.). Idąc dalej wzdłuż szlaku dochodzimy do Przełęczy Św. Mikołaja (534 m n.p.m.) z wybudowaną tam Kapliczką Św. Mikołaja, patrona pielgrzymów i podróżnych, wzniesioną w 1876r. przez okolicznych mieszkańców. Tutaj opuszczamy teren Gminy Bodzentyn.

Kierując się na południe we wsi Kakonin, zobaczymy Zabytkową Zagrodę Chłopską z ok. 1820r. Znajdują się tam autentyczne eksponaty obrazujące życie na XIX - wiecznej wsi. Zagroda została zrekonstruowana w 2013r. i udostępniona dla zwiedzających. Jest to doskonałe miejsce, by odpocząć
i nabrać sił przed dalszą wędrówką. Szlak dalej przebiega przez tereny rolnicze gminy Bieliny a następnie wzdłuż granicy ŚPN przez Hutę Podłysicę   i Hutę Szklaną.

Wkrótce wkraczamy na Obszar ochrony ścisłej Święty Krzyż. Zza drzew wyłania się zarys Łysej Góry (594 m n.p.m.), z charakterystyczną wieżą radiowo – telewizyjną. Docierając na Święty Krzyż (50° 52'09''N 21° 03'09''E) gm. Nowa Słupia, zobaczmy jedno z najstarszych polskich sanktuariów - Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Data powstania klasztoru benedyktynów nie jest bliżej znana, aczkolwiek benedyktyni podają jako fundatora Bolesława Chrobrego (1006r.). Oficjalna data powstanie klasztoru i romańskiego kościoła przypada na lata 1102 – 1138, które ufundował Bolesław Krzywousty.

Ciekawym obiektem jest Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Świętym Krzyżu, działająca tam ekspozycja muzealna jest dostępna od grudnia 2010r. Ekspozycję stanowią makiety przedstawiające środowiska przyrodnicze parku oraz historię osadnictwa na tym terenie. W salach poświęconych geologii i bogactwu życia poznamy, jak różnorodny i ciekawy jest świat przyrody w regionie świętokrzyskim. Ekspozycja obrazuje również obszary chronione i przebieg szlaków turystycznych.

Udając się do Muzeum, pamiętajmy o wcześniejszej rezerwacji telefonicznej wejścia do tego obiektu.

Dalej udajemy się na południe przez Kobylą Górę do Paprocic. Będąc w Paprocicach kierujemy się na wschód i wkraczamy do Rezerwatu Góra Jeleniewską. Stamtąd idziemy szlakiem ku jego końcowi we wsi Gołoszyce.

 

 

Jak dojechać?

Początek szlaku znajduje się na dworcu PKS Kuźniaki, gdzie można dojechać komunikacją zbiorową:

  • Kielce – Kuźniaki
  • Strawczyn – Kuźniaki

W obrębie Gminy Bodzentyn szlak zaczyna się w Św. Katarzynie, gdzie można dojechać komunikacją autobusową:

  • Kielce – Bodzentyn
  • Starachowice – Kielce

Transportem indywidualnym drogą np. nr 752

Koniec szlaku znajduje się na dworcu PKS Gołoszyce, gdzie można dojechać komunikacją autobusową:

  • Opatów – Baćkowice
  • Kielce – Opatów

Transportem indywidualnym: np. drogą nr 74

Kalendarz

2021-11-27

Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy!

Serdecznie zapraszamy na uroczystość związaną z odsłonięciem tablicy upamiętniającej płk. Jana Piwnika "Ponurego" i mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego "Nurta".
2021-11-21

Cecyliada 2021!

Serdecznie zapraszamy w najbliższą niedzielę!

Zobacz również