Architektura drewniana a ekonomia społeczna, Zagroda Chłopska - niedoceniony potencja

W dniu 25 czerwca br. w ciekawym i urokliwym miejscu jakim jest Szkoła Wrażliwości w Kapkazach (Gmina Bodzentyn) odbyły się warsztaty seminaryjne „Architektura drewniana a ekonomia społeczna, Zagroda Chłopska - niedoceniony potencjał” zorganizowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn, Kielecko – Ostrowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej (KOOWES), Miejsko – Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie oraz Szkołę Wrażliwości w Kapkazach.

Seminarium otworzył Dariusz Kurcman Dyrektor KOOWES, Dyrektor MGCKiT w Bodzentynie Marcin Sikorski oraz gospodarze Ewa Skowerska-Kosmalsaka i Mariusz Kosmalski, którzy powitali przybyłych gości. Celem warsztatów było pobudzenie rozwoju oraz tworzenia przedsiębiorstw ekonomii społecznej na bazie lokalnych zasobów jakimi są świętokrzyskie drewniane zagrody wiejskie jak również docenienie wartości i ocalenie przed zniszczeniem dziedzictwa kulturowego jakimi są świętokrzyskie drewniane zagrody wiejskie.

Pierwszą prezentację w czasie warsztatów seminaryjnych omawiającą zagadnienia drewnianego budownictwa przedstawił dr Cezary Jastrzębski, pracownik UJK w Kielcach pt. Świętokrzyska drewniana  zagroda chłopska, jako dziedzictwo kulturowe wsi polskiej zasobem rozwoju przedsiębiorczości. Następnie temat ten został omówiony w aspekcie ekonomii społecznej jako narzędzia zachowania dziedzictwa kulturowego (drewniana zagroda chłopska) i rozwoju przez Pana Kamila Żuławę, Kluczowego Doradcę  KOOWES

Kolejnym punktem podczas seminarium było przedstawienie przykładów ekonomii społecznej na bazie architektury drewnianej. Pierwszym przykładem była prezentacja Izby Regionalnej      w Gościnie u Chłopa Świętokrzyskiego „Ostoja Dworska”, prezentacja była przedstawiona przez pomysłodawcę i twórcę Ostoi Pana Grzegorza Szymańskiego.

Drugim przykładem wykorzystania architektury drewnianej była prezentacja Krainy Rumianku – Ośrodka Edukacji Regionalnej prowadzonego przez Stowarzyszenie Aktywizacji Polesia Lubelskiego, prezentacje przedstawiła Gabriela Bilkiewicz, współtwórczyni wioski tematycznej „Kraina Rumianku”.

Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się działalnością i dorobkiem Szkoły Wrażliwości  w Kapkazach, którą przedstawili gospodarze Ewa Skowerska-Kosmalsaka i Mariusz Kosmalski - pomysłodawcy i twórcy „Szkoły Wrażliwości”

Ostatnim punktem seminarium były warsztaty w trzech grupach tematycznych:

I Grupa – Jak można zarabiać na architekturze drewnianej nie niszcząc jej, grupa prowadzona przez moderatora  Ewę Skowerską.

II Grupa – Stymulowanie / rozwijanie aktywności społecznej w oparciu o zasoby/zabytki architektury drewnianej – moderator Gabriela Bilkiewicz

III Grupa – Innowacja – kreatywność na bazie drewnianej zagrody wiejskiej – moderator Grzegorz Szymański

Wypełnienie sali seminarium – tym razem drewnianej stodoły po ostatnią deskę obrazuje trafność i potrzebę realizacji takich warsztatów. Liczne głosy uczestników i prelegentów podkreślających wagę dziedzictwa w postaci starych drewnianych zabudowań co potwierdza potrzebę zachowania architektury drewnianej.

Po kilkugodzinnych obradach, uczestnicy skorzystali z poczęstunku zorganizowanego  w agroturystyce „Na górce” wykorzystującej w swej działalności również stare drewniane budownictwo.

 

Zdjęcia

Kalendarz

2019-01-14

IV Maraton Pieszy Przedwiośnie – 76km

IV Maraton Pieszy Przedwiośnie – zapisy o godzinie 20:00 - 14.01.2019r.
2018-12-11

Załóż Koło Gospodyń Wiejskich i uzyskaj dotację min. 3000 zł.

Zapraszamy na szkolenie organizowane przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie i Świętokrzyski Oddział Regionalny ARiMR w Kielcach z zakresu jak zarejestrować Koło Gospodyń Wiejskich aby otrzymać dotację.

Zobacz również